Terapie
Úzkost se projevuje jako nepříjemný pocit napětí, obav a nervozity. Úzkost doprovází tělesné projevy jako tíha na hrudi, potíže s dýcháním, třes rukou, pocení nebo bolení břicha. Může se jednat o běžné reakce na náročné situace jako je třeba zkoušení ve škole nebo nepříjemný rozhovor. Pokud se ale úzkost objevuje bez jasné příčiny nebo příliš často a intenzivně a ovlivňuje tak náš život, je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Naši terapeuti ti pomohou s úzkostí pracovat, stačí si jen jednoho vybrat a domluvit termín.
Sebepoškozování je záměrné ubližování si, nejčastěji poraněním kůže, může mít ale celou řadu dalších podob. Sebepoškozování je vždy výsledkem nějaké duševní bolesti, se kterou se dotyčný nedokáže jinak vyrovnat, a nikdy by se nemělo brát na lehkou váhu. S takto citlivým tématem může být obtížné se svěřit a hledat pro něj u okolí pochopení. Terapeut ti může pochopení a přijetí poskytnout a může ti pomoci najít zdravější způsob, jak se s tvým trápením vyrovnat. Objednej se na sezení již dnes a nebuď ve své bolesti sám.
Šikana je opakující se chování, které má za cíl ublížit, ponížit nebo ohrozit někoho dalšího. Je založena na nepoměru sil – agresor je psychicky, fyzicky nebo početně silnější než jeho oběť. Podoba šikany může být různá a může se odehrávat i v online prostředí. Časem se intenzita typicky stupňuje, a proto je potřeba ji řešit co nejdříve. Terapie může být prvním krokem. Pokud jsi byl nebo stále jsi obětí šikany, terapie je způsob, jak bolest zpracovat a může pomoci ti najít cestu k účinné sebeobranně.
Stres je reakce na situace, které vnímáme jako výzvu nebo ohrožení. Aktivizuje tě, mobilizuje tvoje síly a tím pomáhá, aby ses s takovou situací mohl vyrovnat. Je ale potřeba umět napětí i uvolnit, jinak zůstavají tělo i mysl stále ve střehu. Pokud je ale stresu hodně, může mít negativní vliv na tvoje duševní a fyzické zdraví. Například můžeš být častěji nemocný a cítit se napjatý, nervózní nebo zmatený či špatně spát. JTerapie představuje bezpečný prostor pro sdílení tvých emocí a myšlenek a pomůže ti stresu a reakcím na něj porozumět. Terapeut tě také může naučit strategie a techniky, jak se se stresem vypořádat.
Vztek je důležitá emoce, která ti dává vědět, že se tebou děje něco, co tě ohrožuje. Agrese je pak jedna z možných reakcí na vztek, může být fyzická nebo verbální a obrácena k okolí ale i proti sobě. Mít vztek a ulevit si tím, že si zanadáváš, je naprosto v pořádku. Pokud ale cítíš vztek častěji nebo intenzivněji, než bys chtěl, reaguješ agresivně a ubližuješ tím sobě nebo ostatním a máš pocit, že své reakce nemáš pod kontrolou, terapeut ti může pomoct. Pomůže ti najít zdravější způsoby, jak reagovat na situace, které v tobě vyvolávají vztek a zvládat konflikty konstruktivně. Terapeut ti poskytne bezpečné místo, pro sdílení všech tvých myšlenek a emocí a pomůže najít v životě rovnováhu.
Nesoustředěnost nám umí ztížit vzdělávací a pracovní proces, ale i vztahy. Může pro tebe být těžké vydržet u úkolu, snadno se unavíš, může ti připadat, že tvoje známky nebo pracovní výsledky neodpovídají tvému plnému potenciálu. Zároveň může pro tebe být těžké soustředit se na své blízké a věnovat jim pozornost, jakou by si zasloužili. Terapie ti pomůže najít nové strategie, jak se lépe soustředit, efektivně učit a zvládnout tak jakýkoliv úkol, který před tebou bude.
ADHD je porucha pozornosti s hyperaktivitou, způsobuje potíže se soustředěním a vyšší impulzivitu (podobné je ADD, porucha pozornosti bez hyperaktivity). Může se projevovat třeba tím, že máš problém dokončovat úkoly, věnuješ se až příliš mnoha aktivitám najednou, nedokážeš posedět v klidu nebo třeba často zapomínáš. Často ale přináší obtíže do dalších životních oblastí, jako jsou mezilidské vztahy. Pokud ti bylo ADHD diagnostikováno, je důležité si uvědomit, že jsi víc než jen tvoje diagnóza. Jakékoli potíže, které právě prožíváš, je možné přinést do terapie, spolu s terapeutem se jim věnovat a najít způsob svůj život organizovat tak, aby ti v něm bylo dobře.
Potíže se spánkem se mohou projevovat jako nespavost, problémy s usínáním, probouzení během noci nebo brzy ráno. Také můžeš mít noční můry nebo spánkové paralýzy. Kvalita spánku je spojena jak s tvým duševním a fyzickým zdravím a je tedy velmi důležitá. Pokud máš se spánkem jakékoli potíže, terapie je to správné místo, kde je můžeš řešit. Naši terapeuti s tebou prozkoumají důvody obtíží, které prožíváš a vybaví tě různými technikami, abys mohl zase v klidu spát.
Trauma může vzniknout jako reakce na prožitou událost, ať už jednorázovou nebo třeba jako následek dlouhodobého citového strádání. Každý z nás na takové události reaguje jinak a odlišně se s nimi vyrovnává. Traumatizovaným lidem se mohou vracet nechtěné vzpomínky, ať už v myšlenkách nebo snech, mohou prožívat depresi nebo úzkost, podrážděnost, strach, užívat návykové látky nebo se sebepoškozovat, aby jim unikli a mít potíže se spánkem nebo v mezilidských vztazích. V terapii se můžeš z vlivu minulých zážitků vymanit, lépe si porozumět a žít takový život, jaký chceš. V přítomnosti a nezatížen minulostí.
Deprese není jen špatná nálada a je potřeba ji řešit. Pokud máš déle než 14 dní zhoršenou náladu, cítíš se bez energie, je pro tebe těžké najít něco, z čeho se radovat a i obyčejné úkony jsou najednou obtížné, je vhodné vyhledat podporu terapeuta. Můžeš u sebe taky pozorovat výkyvy ve váze a chuti k jídlu nebo poruchy spánku. Ačkoli umí být deprese temná a strašidelná, její léčba má vysokou úspěšnost. Nečekej, „až to přejde“, a objednej se na terapii!
Fobie je intenzivní strach z věcí nebo situací. Jsou rozšířené a existuje jich spousta druhů. Pokud ti strach brání v žití života tak, jak by sis přál, terapeut je tu pro tebe, aby ti pomohl se se strachem vyrovnat.
Sebevražedné myšlenky jsou těžké téma, ale neměly by být tabu. Nezůstávej ve své bolesti sám. Pokud u sebe pozoruješ myšlenky jako třeba „bylo by lépe, kdybych tu nebyl“, cítíš beznaděj nebo přemýšlíš nad tím, jak svůj život ukončit, prvním a nejdůležitějším krokem je se co nejdříve někomu svěřit. V rámci online terapie můžeš spolu s terapeutem prozkoumat všechny možnosti, jak řešit situaci v jaké se nacházíš a najít cestu k úlevě. Pokud je situace akutní a máš neodbytné myšlenky na to, že si ublížíš, promluv si s někým v okolí nebo zavolej na bezplatnou Linku bezpečí 116 111.
Panické ataky mohou přicházet náhle a nečekaně. Jsou provázeny silnými fyzickými příznaky, jako je rychlé bušení srdce, tlak a bolest na hrudi, těžké dýchání nebo třes. Trpí ale i duše a ataku mohou provázet obavy ze smrti nebo ztráty rozumu. Terapie je při léčbě panických atak velmi účinná. S terapeutem budeš mít možnost nahlédnout na to, co ataky spouští, naučíš se pracovat se svými emocemi a ataky lépe zvládat nebo jim předcházet. Stačí jen udělat první krok a objednat se na terapii.
Je běžné, že ti v průběhu dne nálada kolísá podle toho, co se zrovna děje. Pokud se ale nálada mění příliš často a intenzivně, může to být náročné a ovlivňovat to tvoje každodenní fungování. Změny nálad mohou mít mnoho příčin, ačkoli jim třeba zrovna sám nerozumíš, terapie ti je pomůže rozklíčovat a řešit.
Byla ti diagnostikována porucha osobnosti? Případně máš ve svém okolí někoho, kdo má poruchu osobnosti? Poruchy osobnosti jsou skupina diagnóz s celou řadou projevů a promítají se do mnoha aspektů života dotyčného i jeho okolí, především do mezilidských vztahů. Nebuď na to sám. Objednej se na terapii, abys lépe porozuměl sám sobě a vzal život do vlastních rukou.
Přečti si odpovědi na nejčastější dotazy o Shiftu a o terapii.
Shifto nabízí výběr z různých druhů terapií, jejich ceny se proto můžou lišit. Konkrétní cenu najdeš na platformě Shifto v profilech jednotlivých terapeutů. Za registraci do aplikace Shifto nic neplatíš, používání platformy je také zdarma.
V rezervačním formuláři nejprve odsouhlasíš termín sezení a konkrétní cenu terapie. Poté tě systém přesměruje na zabezpečenou platební bránu Comgate, kde můžeš rezervaci uhradit online. Cena za terapii se liší podle druhu terapie a konkrétního terapeuta, a najdeš ji jak v profilu terapeuta v Shifto, tak v rezervačním formuláři před platbou. Registrace do Shifto i využívání platformy jsou bezplatné.
Ano. Poslední průzkumy ukazují, že online terapie může fungovat stejně dobře. Možnost absolvovat terapii v pohodlí a bezpečí domova ti může pomoci se více otevřít a cítit jistěji.
I to se může stát, ne každý nám sedne. Pokud budeš mít pocit, že ti tvůj terapeut nevyhovuje, můžeš si samozřejmě vybrat jiného. Někdy taky funguje si s ním o tom promluvit a třeba přijdete na to, co změnit. Finální rozhodnutí je ale vždy na tobě.
Záleží pouze na tobě a tvých potřebách. Každý jsme jiný a univerzální odpověď neexistuje. Snad jen, že v Shifto se ti vždy dostane individuální péče.
Tlačítko pro připojení, které se ti objeví 10 minut před plánovaným setkáním s terapeutem, najdeš na platformě Shifto v sekci Sezení-Domluvená sezení. Zároveň ti odkaz pro připojení přijde i na e-mail. Nepotřebuješ nic stahovat, je to stejně jednoduché jako klasický video hovor. Nebo dokonce ještě jednodušší :)
Nevidíš po připojení na sezení terapeuta? Mrkni na podrobný návod, jak povolit mikrofon a kameru ve všech prohlížečích.
Pokud je ti 15 nebo více let, tvoje sezení je důvěrné a informace, které terapeutovi sdělíš, nebude nikomu bez tvého souhlasu poskytovat (jedině, kdyby takovou povinnost terapeutovi nařizoval zákon). Pokud jsi mladší 15 let, terapeut je povinen informovat tvé zákonné zástupce o průběhu terapie, pokud ho o to požádají. Téma důvěry a bezpečí je v terapii velmi důležité, neváhej ho proto se svým terapeutem otevřít a o všem se s ním pobavit.
To naprosto chápeme. O čem (a jak otevřeně) budeš na terapii mluvit, je pouze na tobě. Naši terapeuti tě nikdy nebudou do ničeho nutit. Až zjistíš, že jim můžeš důvěřovat, možná se uvolníš a bude se ti i o nepříjemných věcech mluvit snadněji. Platí totiž, že čím víc se terapeutům svěříš, tím rychleji ti terapie může přinést potřebný pokrok.
Úplně na začátku se s tvým terapeutem seznámíte a zjistíš, jestli ti sedí. V Shifto tě tvůj terapeut nikdy nebude nutit k ničemu, co nechceš. Tvoje terapie je dobrovolná a jejím cílem je pomoci ti cítit se lépe.
Terapie je cesta, jak pracovat na svém duševním zdraví a zlepšovat ho. Jde o konzultaci mezi tebou a odborníkem – terapeutem, který ti postupně pomáhá nacházet způsob, jak se cítit lépe, rozumět si více, být sebevědomější a mentálně odolnější.
Určitě. Na online sezení se můžeš připojit přes telefon, z tabletu i z počítače. Stačí kliknout na tlačítko „Připojit se“, které najdeš na platformě u domluveného sezení, nebo přes odkaz který ti přijde v e-mailu.
Tvá osobní terapie trvá 50 minut. Pokud tě čeká párová nebo rodinná terapie, ta je o něco delší a její délka je hodina a půl.
Pokud ti už bylo třináct, svolení rodičů nepotřebuješ. Terapie je důvěrná a její obsah je pouze mezi tebou a terapeutem. Každopádně si prosím pečlivě přečti podmínky užívání, zda je pro tebe všechno srozumitelné a je ti jasné, co všechno online terapii obnáší.
Ano, terapii můžeš absolvovat také společně s rodiči. Na platformě Shifto si vyhledáš terapeuta, který nabízí rodinnou terapii, a v jeho profilu se na ni můžeš rovnou i přihlásit.
To bohužel nejde. Online terapie je velmi důvěrný proces, který vyžaduje maximum zabezpečení. Pokud chceš mít k online terapiím v Shifto přístup, je potřeba se do služby zaregistrovat. Nemusíš se bát, jakékoli informace o tobě jsou chráněné a důvěrné.
Při výběru se řiď tématem, které tě zajímá, ale klidně můžeš dát i na sympatie. Na stránkách Shifto najdeš u každého terapeuta jeho medailonek. Terapie je osobní záležitost, takže se vůbec neboj vybírat podle osobních pocitů. Pokud jde o profesionální úroveň, všichni naši terapeuti jsou specialisté a odborníci na slovo vzatí, s odpovídajícím vzděláním a praxí, a všichni jsou tady pro tebe. Když by se ukázalo, že ti první volba nesedí, můžeš si následně vybrat jiného terapeuta. Na čem opravdu záleží, je začít.
Každý terapeut, který spolupracuje s Shifto, musí splňovat všechny potřebné náležitosti. Mezi ty hlavní patří odpovídající vzdělání a ověřená praxe, aby ti uměl účinně pomoci. Jde o zkušené specialisty, které pečlivě vybíráme a kteří přesně ví, jak postupovat a jak citlivým obdobím právě procházíš.
Ano, můžeš. Na svém profilu v sekci Sezení najdeš seznam domluvených terapií, v němž můžeš termín jednoduše změnit. Pokud ho změníš nejpozději 24 hodin před naplánovanou terapií, je změna termínu zdarma.
Ano, stačí si zakoupit na platformě Shifto dárkový poukaz. Najdeš ho v sekci Vouchery. Po platbě ti přijde poukaz na tvůj e-mail, takže ho můžeš snadno darovat dál.
Snažíme se dělat vše pro to, abychom takovým situacím předcházeli. Pokud přesto nebude terapie probíhat podle tvých představ, napiš nám prosím na e-mail info@shifto.cz a společně to vyřešíme ke tvé spokojenosti.
Zajímá tě něco dalšího? Prosím napiš nám na info@shifto.cz a my se ti pokusíme na vše odpovědět.